Jak vnikl název JAWA

 Záležítost, ve které se často dělají chyby je název značky. Ten vznikl ze spojení dvou jmen, JAneček a WAnderer. Janeček je jméno zakladatele Jawy a pod patentem firmy Wanderer byly vyráběny první Jawy. Proto se tedy JAWA píše velkými písmeny.

 František Janeček.

 František Janeček se narodil v roce 1878 v rodině sedláka, který vynikal mimořádným technickým talentem. Proto přesvědčil svého syna, aby se dal zapsat na pražskou tachniku. Po studiu nastoupil František Janeček jako inženýr v podniku průmyslníka Emila Kolbena. Ještě před první světovou válkou uplatnil Janeček své první patenty v zahraničí.

 Po vzniku ČSR předělával v malé továrně v Mnichově Hradišti staré rakouské kulomety pro Československou armádu. V jeho hlavě však zrál větší podnikatelský záměr. V roce 1922 koupil pražskou hospodu Na zelené lišce a přebudoval ji. Od roku 1929 v ní začal vyrábět motocykly. Protože k takové výrobě tehdy scházeli technické a tachnologické zkušenosti, neváhal sáhnout po licenci již zmíněné německé tovární značky Wanderer. Licenční výroba motocyklů nebyla zvlášť úspěšná a zbylo z ní jen označení JAWA.

 Janeček pak rozvinul vlastní vývoj a výrobu motocyklů a v Týnci nad Sázavou postavil novou slévárnu. Výrobní program časem doplnila i výroba automobilů (populární JAWA Minor nebo též JAWA 600; JAWA Velorex nebyl automobil,ale čtyřkolová veze Velorex 435.0 ano). Později v letech protektorátu, kdy se výrobní program nuceně zaměřil na zbrojní výrobu, nechal F. Janeček tajně pracovat tým konstruktérů pod vedením J. Jozífka na prototypu nového motocyklu. Vznikla JAWA 250, takzvaný pérák, který vzbudil roku 1946 mezi motoristy světovou senzaci. Značka JAWA pak ještě řadu let zaujímala špičkové postavení na trhu s motocykly. Jméno muže, který ji proslavil, se však už připomínat přastalo.

Jawa 550

Rozdělení motocyklů podle jejich výroby

Jawa 550 Pařez< P>
<P ALIGN=Krátce po představení největší Jawy se objevila na trhu také nejmenší Jawa 50. Byla výsledkem týmové práce konstruktérů M. Kubíčka, J. Mráze, K. Mareše a J. Šťastného, jejich šéf byl Josef Jozíf. Jednalo se o zásadní modernizaci Robota u které tehdy pracoval mladý Jan Křivka. Malé padesátce se podle tvaru sedadla začalo říkat "pařez" a brzy se stala prodejním šlágrem. Byla vyvinuta v Praze. Její výroba byla ale roku 1955 přestěhována do strojírenských závodů "Povážské strojírny" v Povážské Bystrici.

Naležato umístěný dvoutaktní jednoválec měl zdvihový objem 49,8 cm3 (o 38 x 44), výkon 1,18 kW (1,6 PS) při 5000 ot. za min, kompresní poměr 6,6:1, karburátor Jikov 2912. Mazání motoru mastnou směsí, příměsí oleje do benzínu v poměru 20:1. Se svou třístupňovou převodovku dosáhl motocykl nejmenší rychlost 50 km/h. Otevřený rám svařený z ocelových trubek obdélníkového průřezu. Přední kolo uloženo v teleskopické vidlici bez tlumení, kluzáky chráněny pryžovými manžetami. Zadní kolo uloženo ve vlečené kyvné vidlici svařené z tvarovaných plechových výlisků, odpružené jednou vinutou pružinou umístěnou pod sedlem ve středové rovině stroje (tedy obdobné jako o mnoho let později zavedla japonská Yamaha) rovněž bez tlumení. Pionýr koncepčně a konstrukčně daleko předběhl konkurenci v této kategorii a zůstal díky svým dobrým vlastnostem po mnoha modernizacích ve výrobě až do počátku sedmdesátých let.

Jawa 555

Jawa 555

 Pětsetpadesátpětka byla přímým pokračováním základního typu Jawy 50 a nesla již řadu modernizačních prvků, které se udržely ve výrobě velmi dlouho. Jsou to např. plechová karosérie, celonábojové brzdy a další prvky. Díky vyššímu výkonu motoru (1,62 kW při 5500 ot. za min.) došlo k zlepšení dynamických vlastností stroje a zvýšení rychlosti na 60 km/h. Ve své době se typ 555 dodával v několika provedeních - s krátkým nebo prodlouženým sedlem, s ochrannými štíty před nohama jezdce nebo bez nich a v provedení standard nebo de Luxe. Stále vsak byl typ 555 jednomístný. 

Jawa 05

Jawa 50 typ 05 vývojově navazuje na předcházející dva modely - typ 550 a 555. Nejpodstatnější změnou je úprava konstrukce tak aby na stroji bylo možné přepravovat dvě osoby. To si vyžádalo rekonstrukci podvozku a další zvětšení výkonu motoru na 2,21 kW při 6000 ot. za min. Typ 05 se vyznačoval velkou životností a solidními dynamickými vlastnostmi

Jawa 20

 Jawa 20

 a 21 Jawa 50 typ 20 se stala předposlední z dlouhé rady "pionýrú". Oproti předchůdcům byla opět dále modernizována, a to zejména tvarem jednotlivých krytů a karosérie. Výkon motoru byl 2,6 kW při 6500 ot. za min, kompresní poměr 9,2:1. Poměr benzín:olej činil 30:1. Největší rychlost 60 km/h, (ve dvou 50 km/h), průměrná spotřeba 2,3 l/100 km při zatížení jednou osobou, až 3,2 l/100 km při plném zatížení.

Jawa Mustang

Jawa 23 a 23A

 Jawa 50 typ 23 Mustang byla zpočátku určena jen pro vývoz. Postavena byla ve spolupráci s italskou firmou Italemmeza. Patřila mezi nejoblíbenější z malých motocyklů Jawa 50 a také uzavírala jejich výrobu. Oproti typu 20 měla především objemnější nádrž s kapacitou 8 litrů a sportovněji řešený podvozek. Výkon motoru je stejný jako u typu 20.